Wednesday, February 6, 2019

Dlaczego nie warto ale musi si臋 czyta膰 greckie Mity


          Podczas mojego nieplanowanego pobytu w Grecji  ko艅cem ubieg艂ego stulecia jako dwudziestoletni ch艂opak ze z艂amanym serce, bylem zaskoczony com zobaczy艂. Zmiana plan贸w nast膮pi艂a  po tym jak w autobusie do ate艅skiego portu Pireus gdzie mia艂em wsi膮艣膰 na statek p艂yn膮cy do Izraela a tam osi膮艣膰 jako woluntariusz w Kibucu, spotka艂em starszego siwego Pana, okaza艂 si臋 poet膮. Zapyta艂, czy pomog臋 mu kupi膰 bilet i dosta膰 si臋 na Rodos, gdzie mieszka艂a jego c贸rka. Jako rekompensat臋 pozwoli艂 mi u nich zosta膰. Zgodzi艂em si臋. My艣la艂em, ze Grecja, b臋dzie mistyczn膮 krain膮, pe艂n膮 filozof贸w. Natkn膮艂em si臋 jednak na wibruj膮c膮, niezwykle 偶ywotn膮 ludno艣膰 a ko艣ci贸艂 grekokatolicki, jak偶e egzotyczny wtedy dla mnie, mia艂 otoczk臋 powierzchowno艣ci. W zasadzie odbywa艂y si臋 tam tylko 艣luby i pogrzeby i wida膰 by艂o powierzchowne podej艣cie do niego. Grecy 偶yli szybko, p臋dz膮ce skutery, tr膮bi膮ce auta, egzotyczna muzyka. Bawili si臋 po nocach, kochali si臋. Mia艂em wra偶enie, 偶e 偶yj膮 szybko, bo chc膮 zach艂ysn膮膰 si臋 ka偶dym momentem bycia na Ziemi. Wtedy dla mnie, jeszcze Chrze艣cijanina, by艂 to smutny widok. To by艂o wtedy, to byli wsp贸艂cze艣ni Grecy, czy mogli by膰 spadkobiercy wielkiego Antyku? Jak tacy ludzie mogli stworzy膰 co艣 tak pi臋knego? Dzisiaj gdy ju偶 wiem co艣 wi臋cej o Staro偶ytnej Grecji, zaczynam widzie膰 w nich elementy tamtej wielkiej Kultury. 


         Pewnie nie raz zastanawiali艣cie si臋, jak antyczni Grecy, tak dawno temu, na prze艂omie tak kr贸tkiego czasu zbudowali tak z艂o偶on膮 kultur臋. Kalendarium odkry膰 greckich jest naprawd臋 imponuj膮ce. Wi臋kszo艣膰 s艂贸w nauki pochodzi w艂asnie z Greki. W szkole na pami臋膰 uczymy si臋 prawa Pitagorasa czy Talesa. Czytamy Odyseje i Mity. Idziemy do teatru na Antygon臋. Warto te偶 pami臋ta膰, 偶e to Grecy wymy艣lili beton. Specjalizowali si臋 w post臋pie. Wydaje mi si臋, 偶e kluczem do zrozumienia tej zagadki, s膮 ich Mity, czyli ich psychologia, poniewa偶 Grecy nie znali s艂owa Religia. Nie tylko greckie Mity spe艂niaj膮 tak膮 funkcje, s艂owia艅skie, perskie, celtyckie i inne s膮 r贸wnie wa偶ne. Jednak grecka kultura stworzy艂a najwi臋kszy i najbardziej z艂o偶ony system Mit贸w. W szkole czytamy Mity o Prometeuszu, Edypie, Dedalu i Ikarze. Uczymy si臋 znacze艅, powiedze艅 jak Ni膰 Ariadny, Pi臋ta Achillesowa czy Jab艂ko Niezgody. Jednak fundamentalna warto艣膰 Mit贸w nam unika, jeste艣my nadal dysfunkcyjni mitycznie, bo odbieram wszystko dos艂ownie a nie za pomoc膮 wyobra藕ni. Mity nas 艣miesz膮, nie jeste艣my ich w stanie odebra膰 na serio. Nominalizm zbiera 偶niwo. Nie ma nowych Mit贸w. Na pytanie: Hej znasz jakie艣 nowe Mity, padnie negatywna odpowiedz :-(  Nie przynosz膮 odpowiedzi jak powi臋kszy膰 swoje Ego czy Libido. Nie dzia艂aj膮 natychmiast i nic nie wyja艣niaj膮. Nie s膮 dla nas atrakcyjne. 
Mit o Prometeuszu

             Wr贸膰my jedna do nas, naszego dzieci艅stwa, naszych podstaw. Nasze 偶ycie zaczyna si臋 przez opowiadania. Dzieci chc膮 s艂ysze膰 ba艣nie, legendy, mity. Najlepiej jak zaczynaj膮 si臋: Za g贸rami za lasami...Mo偶emy im je powtarza膰 wielokrotnie. Dopiero jak maj膮 10 lat, gdy ich charakter jest ju偶 "pogwa艂cony" przez racjonalno艣膰 naszej kultury, zapytaj膮 czy to jest prawda. W innych kulturach te pytanie nigdy nie pada. Cz艂owiek dojrzewa i spaja te dwa 艢wiaty w swojej Psyche. Pami臋tam gdy mia艂em okolu 5 lat, zainteresowa艂a mnie linia na 艣rodku drogi (mieszka艂em wtedy w ma艂ej wsi na pograniczu polsku- czeskim, w 艢ciborzycach Wielkich).Gdy dowiedzia艂em si臋, 偶e linia kt贸ra odgradza jedn膮 stron臋 jezdni od drugiej w zasadzie pozostaje neutralna. Nie nale偶y do lewej czy prawej strony, postanowi艂em to empirycznie sprawdzi膰. Stan膮艂em na linii. Kierowca przyje偶d偶aj膮cego auta zatrzyma艂 si臋 i okrzycza艂 mnie, 偶ebym ucieka艂. Tak powoli kultura zabi艂a we mnie kreatywn膮 wyobra藕ni臋. Nasza kultura stawia nacisk na dos艂owno艣膰 czyli Literalizm ( s艂ownik mi s艂owo podkre艣la nie wyst臋puje, ale inaczej tego nazwa膰 nie mo偶na). W j臋zyku angielskim zachowa艂 si臋 archaizm, m贸wimy, literally, czyli dos艂ownie. Tak jakby zreszt膮 nasz j臋zyk nie by艂 dos艂owny. My jeste艣my z zasady fundamentalistami, poniewa偶 wszystko traktujemy jako fakt.  Dzieci nie chc膮 aby zjawiska im by艂y wyt艂umaczone ( z angielskiego  explain - wy艂o偶one p艂asko ex - plain) ale opowiedziane w formie opowie艣ci, co je o偶ywia. Gdy dziecko wypluje gum臋 do 偶ucia na ziemie i m贸wimy, tak robi膰 nie wolno, to niepoprawne zachowanie, bee. To nie dzia艂a. Jednak gdy powiemy, Hej, my艣l臋, 偶e ta Guma chce pomieszka膰 ze swoimi kolegami w 艣mietniku.  Zanie艣 ja tam, i powiedz Gumie do widzenia. Spr贸bujcie sami, zobaczycie reakcje. Pami臋tam gdy mia艂em oko艂o 15 lat, mia艂em s膮siada Wojtka M, kt贸ry jest du偶o m艂odszy. Opowiada艂em mu z nud贸w, to co wtedy nazwa艂bym bzdetami, 偶e kiedy艣 go wezm臋 na wycieczk臋 do Krainy Bizon贸w i zobaczy Bizony. Spotka艂em si臋 z nim kilka dni temu na Facebooku po 20 kilku latach jako doros艂e osoby. Pierwsz膮 rzecz膮 kt贸ra wspomnieli艣my by艂y w艂asnie Bizony, dalej pyta艂: "Zupa (moja ksywa z tych czas贸w)  kiedy mnie we藕miesz na Bizony?". Mity pobudzaj膮 nasz膮 imaginatywn膮 wyobra藕ni臋. Mity nie t艂umacz膮, mity pog艂臋biaj膮, mami膮, wprowadzaj膮 w zak艂opotanie, prowokuj膮, uduchawiaj膮 ale nic nie t艂umacz膮. Jak pisze Jan Parandowski:


Drzewa rosn膮 jakby cudem, a cichy szmer li艣ci jest ich mow膮;
 rzeki p艂yn膮 w jak膮艣 dal nieznan膮, a ich wody s膮 dobrodziejstwem dla u偶y藕nionej gleby; 
ogie艅 rodzi si臋, po偶era sw贸j pokarm i umiera; 
wiatr goni ponad g贸rami z wyciem z艂owr贸偶bnym
 — zewsz膮d wychodz膮 na wp贸艂 okre艣lone postacie, przed kt贸rymi cz艂owiek pierwotny korzy si臋 i dr偶y

  Z tego wzgl臋du utrwalaj膮 si臋 w naszej Psyche (z greckiego Dusza).  Pobudzaj膮 r贸wnie偶 do odczuwania pi臋kna, dzia艂aj膮 na nasz膮 estetyk臋. Nasza kultura jest estetycznie dekoratywna. Wszystko jest nastawione na pragmatyzm a na samym ko艅cu na estetyk臋. Buduj膮c dom, bud偶et na estetyk臋 jest na ko艅cu, a jej utrzymanie musi by膰 niskich nak艂ad贸w. ( 艂atwy w utrzymaniu trawnik, szybko zmywalne dekoracje, energooszcz臋dna fontanna itd) estetyka nie jest ju偶 cz臋艣ci膮 projektu, tylko dodatkiem. W szko艂ach pierwsz膮 rzeczy przy obcinaniu bud偶etu s膮 lekcje muzyki, plastyki, taniec (kt贸ry zreszt膮 za mojego 偶ycia nigdy nie by艂 cz臋艣ci膮 edukacji).
 Afrodyta, Pan i Eros

        Hellenowie nie mieli z艂ych Bog贸w. Nie by艂o walki z艂a z dobrem. Wszystko pochodzi艂o od Bog贸w. Co prawda niekt贸rzy Bogowie nale偶eli do grupy tak zwanych szachraj贸w, ale nie byli uto偶samiani jako 藕li. Bogowie zauwa偶cie zawsze chodzili we dwoje. 艢wiat jest i dobry i z艂y. Nasza psychika te偶 taka jest. Jak pisa艂 Zygmunt Freud, dotykamy tylko czubka g贸ry lodowej. Grecy wymy艣lili demokracje, ale utrzymywali tak偶e niewolnik贸w. Mam znajom膮 kt贸ra nosi nazwisko Wszelaka. Kiedy艣 my艣la艂em, co to za nazwisko? Dzi艣 uwa偶am, 偶e w momencie gdy to nazwisko zosta艂o nadane, to osoba musia艂 by膰 w pe艂ni cz艂owiekiem i by膰 ceniona za to. By艂a wszelaka, weso艂a i ponura, wykazywa艂a intelekt a czasami rz膮dzi艂a si臋 emocjami itd.itp. Jestem pewny, 偶e w czasach gdy te nazwisko zosta艂o nadane by艂 to znak wielko艣ci tej osoby. Antyczny Grek na przyk艂ad ton膮c w morzu, pewnie my艣la艂, 偶e bierze go Posejdon i taka jest wola Boska. Z mit贸w dobrze wiedzia艂, 偶e Bogom si臋 lepiej nie sprzeciwia膰 i dzi臋ki ich znajomo艣ci cz艂owiek taki mia艂 w g艂owie gotowy archetyp takiej sytuacje. Sytuacja gdy z za艂o偶enia 艣wiat jest podzielony na z艂y i dobry powoduje konflikt. Z偶era nasz膮 energi臋. Grecy tego nie mieli. W ich 艢wiecie nie by艂o wewn臋trznego konfliktu. Kosmos ( z greckiego 魏蠈蟽渭慰蟼)  znaczy艂 porz膮dek, zupe艂nie co艣 innego od znaczenia kt贸re dzi艣 temu s艂owu przypisujemy. S艂owo kosmetyka ma jeszcze element oryginalnego znaczenia s艂owa kosmos. Mity s膮 a nie by艂y, to nie historia (wiadomo, 偶e Pandora czy Zeus nie istnieli). One s膮, s膮 jednak trudne do uchwycenia. Gubimy si臋 pr贸buj膮c dociec kto by艂 matk膮 Hery i ile dzieci mia艂 Zeus. Nie da si臋 ich zamkn膮膰 w realia. Jakby nie chcia艂y si臋 uchwyci膰 w sieci s艂uchacza. tak jak ci臋偶ko jest uchwyci膰 w sie膰 sen po przebudzeniu si臋. W Persji Henry Corbin, francuski badacz Pers贸w,  odnotowuje 470 wersji jednego z mit贸w przy czy nie ma orygina艂u. I jest dobrze. bo to przecie偶 nie historia. W Mitach zachowane s膮 dawne obrz臋dy, rytua艂y i zwyczaje. Nasze umys艂y s膮 politeistyczne, tak jak ich mity. Umys艂y Helen贸w nie by艂y ska偶one walk膮 z艂a z dobrem i dlatego mogli stworzy膰 tak witaln膮, wr臋cz genialn膮 kultur臋. 
Herakles czy艣ci stajnie Augiasza

    Pami臋tajcie Staro偶ytna Grecja to nie fizyczny kraj na mapie, to stan umys艂u.  Zreszt膮 jej najwi臋ksze umys艂y nie rodzi艂y si臋 na terytorium dzisiejszej Grecji, ale na Sycylii, w Afryce czy Azji.  Grecja cho膰 popularna na prze艂omie wiek贸w nie by艂a odwiedzana. Najwi臋ksi jej wielbiciele nigdy tam nogi nie postawili. Nikt tam nie je藕dzi艂, je偶eli ju偶 pojecha艂 to tam umiera艂, jak Byron:-). D艂ugie lata by艂a rz膮dzona przez Turk贸w. Grecj臋 nale偶y sobie wyobrazi膰. Nast臋pny razem gdy wpadniesz w furi臋 gdy偶 Tw贸j dom b臋dzie wygl膮da艂 jak stajnia Augiasza, rozz艂o艣膰 si臋, posprz膮taj, Jednak tym razem bez ci艣nienia i spiny, bo przecie偶 Herkules te偶 tak mia艂. Mity daj膮 bogactwo. Zach臋cam do wytworzenia w sobie takiej starej Grecji i poczucia si臋 jak M艂ody B贸g.